هفت هزار هکتار از باغ‌های شهر تهران در یک دهه اخیر ‌ ناپدید شده است.مال‌ها و برج‌هایی که هر روز در باغ‌های تهران سبز می‌شوند، گواه روشنی بر این آمار است. یکی از باغ‌هایی که ممکن است به سرنوشت این هفت هزار هکتار باغ نابود شده دچار شود، تنها باغ باقی‌مانده در خیابان دکتر حسابی محله فرشته است. بهمن‌سال گذشته خبر یورش شبانه بیل‌های مکانیکی به باغ و قطع تعدادی زیادی از درختان آن خبرساز شد. پس از رسانه‌ای شدن و حساسیت افکار عمومی نسبت به آن، پرونده باغ فرشته به صحن شورای دوره چهارم شهر رفت و در آن زمان شورای شهر خواستار لغو مجوز این پروژه شد.

اما از آن زمان تاکنون خبری از لغو مجوز باغ شنیده نشده است، اهالی این خیابان با شروع فصل سرما نگران تکرار حادثه تلخ سال گذشته هستند. شورای دوره پنجم با شعارهای محیط زیستی که حفظ باغ‌های تهران یکی از آن‌هاست، برگزیده و روی کار آمدند. شهروندان تهرانی شورای دوره پنجم شهر را با تنها باغ باقی‌مانده در محله فرشته، محک می‌زنند. آن‌ها امیدوارند شورای شهر به شعارهای محیط زیستی خود عمل کرده و آخرین باغ فرشته برای همیشه بماند.


ماجرای آخرین باغ فرشته

باغ فرشته، تنها یادگار باغ‌های سرسبز و خرم این محله است. شهرداری تهران برای مالک آن، بنیاد مستضعفان پروانه‌ ساخت یک برج را در باغ صادر کرده است. صدور پروانه برج، اعتراض گسترده فعالان محیط زیست و اهالی محله فرشته را درپی داشت. 227 اصله درخت این باغ قطع شده و پروانه ساخت برج در باغ نیز در مدیریت شهردار پیشین تهران تمدید شد.


باغ را مصادره کنید

محمد حقانی، عضو پیشین شورای شهر تهران نیز در واکنش به قطع درختان باغ فرشته، خواستار مصادره باغ به‌نفع شهروندان شد و گفت:« در خیابان دکتر حسابی محله فرشته، یک باغ چهار هزار متری وجود دارد که در تمامی کمیسیون‌های موبوطه و نقشه‌های شهری به‌عنوان باغ شناخته شده است. مالک اصلی این باغ بنیاد مستضعفان است. تعداد زیادی از درخت‌های این باغ در مقاطع مختلف زمانی توسط مالک آن قطع شده است که گزارش‌های موبوط به این موضوع موجود است. در سال 92 براساس مصوبه، برج باغ برای این باغ مجوز ساخت و ساز صادر می‌شود ولی آن سال ،ساخت‌و سازی رخ نمی‌دهد و دوباره مالک در سال 95 اقدام به تمدید این پروانه ساختمانی می‌کند. درفاصله سال 92 تا 95 سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران در نامه‌ای به شهرداری منطقه یک اعلام کرده است که براساس تبصره یک قانون حفظ و گسترش فضاهای سبز، به‌دلیل اینکه مالک درخت را قطع کرده و این سازمان از او شکایت کرده است تا اعلام نظر و صدور رای نهایی در دادگاه، شهرداری منطقه یک از تمدید پروانه ساختمان به مالک خودداری کند.

متاسفانه باوجود درخواست و اعلام سازمان پارک‌ها و فضای سبز، شهرداری منطقه یک اقدام به تمدید این پروانه ساختمانی کرده است. در شورای شهر مقرر شد که به هیچ وجه اجازه ساخت برای این باغ صادر نشود و پرونده نیز برای مراجعه قانونی ارجاع داده شده است. شورای شهر تهران پیگیر مصادر این باغ به نفع شهروندان و شهر است».


درخت قطع نکردیم!

پس از این اظهار نظر حقانی، رییس بنیاد مستضعفان به‌عنوان مالک اصلی باغ فرشته درباره قطع درخت‌های باغ گفت:« ما هیچ درختی را در باغ الهیه قطع نکردیم. در الهیه یک زمین ۴۰۰۰ متری داریم که U شکل است و بخشی از آن در طرح است. ما با رعایت همه مقررات از شهرداری پروانه ساخت گرفته‌ایم. ۲۹۲درخت باید آنجا باقی بماند که از این‌ها ۳۰ درخت شکسته بوده است. موظف هستیم که این درخت‌ها را بکاریم و ۲۹۲ درخت سالم تحویل می‌دهیم. به هیچ وجه در باغ الهیه درختی را قطع نکردیم و اگر درختی را قطع کردیم، خشکیده بوده است».


تجهیز کارگاه در باغ فرشته

براساس گزارش‌های مردمی، پس از بازتاب قطع شبانه درخت‌های باغ فرشته، دیگر درختی در باغ قطع نشده است اما مالک اقداماتی را انجام داده که موجب نگرانی اهالی محله شده است.

پس از قطع شبانه درخت‌ها، مالک محوطه‌سازی در باغ انجام داده و دو اتاق ساخته‌ است. همچنین تجهیز کارگاه نیز صورت گرفته است. به‌نظر می‌آید دفتری برای پیش‌فروش احداث کرده‌اند.

پس از انجام این تخلفات، سازمان بوستان‌های شهرداری تهران چندین نیوجرسی در جلوی در باغ قرار داد. پس از پیگیری‌های اهالی محله شهرداری منطقه یک نیز اقدام به قرار دادن چندین نیوجرسی دیگر در جلوی در باغ کرداما پس از گذشت چندین روز، مالک باغ اقدام به کنار زدن نیوجرسی‌ها کرد و به‌صورت شبانه‌روزی کامیون‌هایی وارد باغ شده و بارهای شن و ماسه را در باغ تخلیه کرده‌اند.

همچنین در این مدت یک در جدید در ضلع جنوب غربی باغ ایجاد کرده‌اند که این کار بدون مجوز و غیرقانونی بوده است. برخی از اهالی محل از توافق مالک باغ با شهردار فعلی تهران درخصوص مجوز خبر می‌دهند. نگرانی اصلی اهالی محله، شروع فصل سرما و ترس از یورش ناگهانی بیل‌های مکانیکی به باغ است.

حتی اگر با بیل‌های مکانیکی این کار انجام نشود، می‌توانند با اره برقی به‌صورت دستی اقدام به‌قطع درخت‌ها کنند.اکنون اما پس از گذشت چندین ماه، خبری از مصادره باغ یا لغو مجوز پروانه ساختمانی آن نیست. تنها خبر تلخی که از باغ فرشته به‌گوش می‌رسد، قطع و خشکاندن 171 اصله درخت این باغ است. اهالی خیابان دکتر حسابی به‌شدت نگران هستند که بنیاد مستضعفان به‌عنوان مالک این باغ به دلیل داشتن ارتباطات خاص خود، تنها با پرداخت جرایم نقدی و همچنین با بی‌توجهی شهرداری منطقه یک، همچون دفعات قبل، اندک درختان بی‌دفاع این باغ را نیز به طرق مختلف و بی‌رحمانه از بین ببرد.